Home arrow Hrvatska grancica arrow Invatamant arrow U KARANSEBESU ODRZANA DRZAVNA OLIMPIJADA HRVATSKOG JEZIKA arrow Hrvatska grancica arrow Invatamant 
Arhiva articole Hrvatska grancica Invatamant

U KARANSEBESU ODRZANA DRZAVNA OLIMPIJADA HRVATSKOG JEZIKA PDF Imprimare E-mail
vineri, 06 septembrie 2013

Unatoč krizi i ove je godine organizirana državna olimpijada hrvatskog jezika i književnosti i to u našoj županiji, u gradu Karansebešu, od 2.-5. travnja.

castelul-corvinilor.jpg     Uz hrvatski jezik, ovdje je održana i olimpijada ruskog i ukrajinskog jezika.

     Sama olimpijada održana je u prostorijama dviju srednjih škola: u Teoretskoj srednjoj školi Traian Doda – natjecali su se učenici ukrajinskog jezika iz županija Botoşani, Timiş, Caraş-Severin, Maramureş i Suceava, njih sveukupno 37, a u Tehnološkoj srednjoj školi Dacia natjecali su se učenici hrvatskog jezika iz naše županije i učenici ruskog jezika koji su pristigli iz županija Tulcea, Constanţa, Suceava, Brăila i Iaşi, njih sveukupno 60.

tabljica.jpg     Na svečanom otvaranju održanom u Domu kulture Karansebeša, sudionicima su se obratili između ostalih generalni inspektor prof. dr. Mihai Susoi, njegov zamjenik prof. dr. Nicolae Grindeanu kao i ostali uzvanici, a među njima i zastupnik hrvatske manjine u Parlamentu Rumunjske, gospodin Slobodan Ghera.  

    Trećeg travnja učenici su pisali pismeni test, a neki su imali i usmenu provjeru. Unatoč tmurnom vremenu, na izletu koji je organiziran u četvrtak učenici su posjetili pravoslavni samostan Prislop, u kojem je pokopan poznati rumunjski teolog Arsenije Boca, zatim ostatke tvrđave Sarmisegetuze i dvorac poznate velikaške obitelji Korvin.

    Kao i prošle godine, broj učenika koji su mogli sudjelovati na državnoj olimpijadi bio je jako mali. Naime, na državnoj je olimpijadi sudjelovalo samo 13 učenika. Resorno ministarstvo kao organizator opravdava to nedostatkom financijskih sredstava, ali i time da naši učenici dolaze samo iz jedne županije. Nažalost, iz susjedne nam županije, Timiš, nismo ni ove godine imali učenike na olimpijadi.

    Svečano zatvaranje olimpijade održano je također u Domu kulture Karansebeš i tom su prilikom najboljim učenicima uručene i prigodne nagrade. Osim financijske nagrade koju je dodijelilo Ministarstvo obrazovanja Rumunjske, naši su učenici dobili i poklon od strane Veleposlanstva Republike Hrvatske u Rumunjskoj.

sudionici-olimpiade-pred-kipom-generala-ioana-dragaline.jpg     Unatoč smanjenom broju učenika pa i članova komisije koja ocjenjuje učeničke radove kao i raznim poteškoćama u organizaciji lokalne pa županijske faze, olimpijada je uspješno okončana, a ovogodišnje dobitnike navodimo u donjoj tablici:

     Na kraju čestitamo svim učenicima koji su sudjelovali i pritom osvojili nagrade, njihovim profesorima koji su ih pripremali za ovo natjecanje i želimo svima još veće uspjehe sljedeće godine. Do tada, sjetimo se i primjenjujmo staru latinsku poslovicu ORA ET LABORA!

Maria Laţchici

 
< Precedent   Urmator >

FrontPage