Home arrow Hrvatska grancica arrow Invatamant arrow USKORO PO INJU OLIMPIJADE HRVATSKOG JEZIKA arrow Hrvatska grancica arrow Invatamant 
Arhiva articole Hrvatska grancica Invatamant

USKORO PO INJU OLIMPIJADE HRVATSKOG JEZIKA PDF Imprimare E-mail
joi, 13 martie 2014

Evo, na početku smo drugog semestra. Nakon kratkog odmora učenici su se vratili u školske klupe i ponovo prionuli na učenje.

   dsc0hhhh8951.gif I ako smo se posljednjih godina nekako već navikli slušati o krizi i nedostatku novca, ipak svake godine, unatoč krizi i svim nedostatcima organiziraju se natjecanja iz hrvatskog jezika.

    Do dr˛avnog natjecanje iz hrvatskog jezika, koje će se ove godine odr˛ati u razdoblju od 07. do 11. travnja u prelijepom gradu kulture Iašiju, ima skoro nešto manje od dva mjeseca. Do dr˛avnog natjecanja, učenici moraju proći kroz lokalnu, pa ˛upanijsku i tek onda najbolji učenici idu na završnu, dr˛avnu fazu.

    Osim krize koju smo već spomenuli, što konkretno znači manje financijskih fondova za organiziranje i odvijanje olimpijade, suočavamo se i sa sve manjim brojem učenika u našim školama. To je skoro automatski povuklo za sobom i smanjenje broja učenika koji će sudjelovati na dr˛avnoj razini. Prije par godina, na primjer 2009., na dr˛avno je natjecanje išlo otprilike 35 učenika naših škola. Ruku na srce, znamo da nisu baš svi bili za takvu fazu, no obzirom na mogućnosti koje su tada bile, smatrali smo da je to motivirajuće za naše učenike, motivirajuće u smislu da se više posvete učenju materinskog jezika, knji˛evnosti i kulture, ali i mogućnosti da upoznaju i druge gradove naše zemlje, učenike pripadnike drugih nacionalnih manjina što sve skupa doprinosi razvoju komunikacijskih i društvenih sposobnosti učenika.

    Često je bilo raznih trzavica pri ocjenjivanju i dodjeli nagrada. Nerijetko su se neki učenici smatrali uskraćenima za koji bod, odnosno za bolju nagradu. Prigovora je bilo pogotovo na račun profesora, što je povuklo niz neugodnih situacija. No, očito se često zaboravlja da osim prava, svi imamo i du˛nosti. Profesori poučavati a učenici učiti. Taj glagol učiti često zadaje glavobolje mladim generacijama. No dok je svijeta i vijeka bit će i učenja. Zapravo, učimo cijeli ˛ivot. A kako onda ne bi pogotovo učili u školi?

    Vratimo se prigovorima na račun profesora i spomenut ćemo da obično poslije svih natjecanja uvijek je bilo nezadovoljnika koji bi rekli da nisu znali što sve moraju pripremiti, da im nije bilo jasno koja poglavlja i tako dalje. Zato smo odlučili, nakon razgovora i susreta s profesorima hrvatskog jezika, objaviti u našim novinama glavne teme, koje učenici moraju pripremiti za ˛upanijski fazu, a onda i za nacionalnu fazu olimpijade hrvatskog jezika.

OSNOVNA ŠKOLA

GRAMATIKA

    Za sedmi razred osnovne škole:

REÄŒENICA, VRSTE REÄŒENICA

NEZAVISNOSLOŽENE REČENICE (SASTAVNE, RASTAVNE, SUPROTNE, ISKLJUČNE, ZAKLJUČNE)

DEFINICIJE, PRIMJERI, VEZNICI

PREPOZNAVANJE SPOMENUTIH REÄŒENICA U TEKSTU

    Za osmi razred osnovne škole:

NASTAJANJE RIJEÄŒI (POSUÐIVANJE, PROMJENA VRSTE, PROMJENA OBLIKA);

PODRIJETLO RIJEÄŒI

FRAZEMI

GLASOVNE PROMJENE (SIBILARIZACIJA, PALATALIZACIJA, NEPOSTOJANO a)

NARJEÄŒJA HRVATSKOG JEZIKA

KNJIŽEVNOST (za sedmi i osmi razred)

    UĨenici će dobiti jedan tekst (odlomak iz književnog djela). Morat će odrediti:

VRSTU TEKSTA

PRONAĆI STILSKE FIGURE

PREPRIĆATI TEKST

ODGOVARATI NA POSTAVLJENJE PITANJA VEZANA UZ DOTIÄŒNI TEKST

    TakoÄ‘er, postoji mogućnost da uĨenici pišu ESEJ na jednu od sljedećih tema:

DOMOVINA, RODNI KRAJ, LJUBAV, PRIRODA, POVIJEST, OBIÄŒAJI.

    U pisanju eseja, sastava posebno će se ocjenjivati: izražavanje, kreativnost, pravopis, korištenje stilskih figura, korištenje citata velikih svjetskih pisaca i filozofa.

 

SREDNJA ŠKOLA

     Kako znamo, u srednjoj školi imamo samo književnost. U razgovoru s profesoricama hrvatskog jezika i književnosti iz DvojeziĨne rumunjsko-hrvatske gimnazije u Karaševu, ove ćemo godine na olimpijadi imati samo uĨenike 9. i 11. razreda. Teme koje uĨenici moraju pripremiti sljedeće su:

HRVATSKI ROMANTIZAM (LJUDEVIT GAJ, PAVAO ŠTOOS, STANKO VRAZ, DIMITRIJA DEMETER, IVAN MAŽURANIĆ, MATIJA MAŽURANIĆ, PETAR PRERADOVIĆ).

PROTOREALIZAM ( AUGUST ŠENOA)

REALIZAM (ANTE KOVAČIĆ, JOSIP KOZARAC, VJENCELAV NOVAK, EUGEN KUMIČIĆ).

TEKST NA PRVI POGLED, ODLOMAK IZ JEDNOG KNJIŽEVNOG DJELA u kojem će uĨenici morati:

ODGOVARATI NA PITANJA POSTAVLJENA UZ TEKST

PISANJE ESEJA na jednu od sljedećih tema: ljubav, sloboda, nada, život.

    UĨenici moraju dobro poznavati spomenuta književna razdoblja, karakteristike, društveno-povijesni kontekst, glavne predstavnike, njihova glavna djela. I u radovima uĨenika srednjih škola posebno će se ocjenjivati: pravopis, korištenje stilskih figura, izražavanje, kreativnost.

    ZA NACIONALNU, DRŽAVNU etapu, uz spomenuto gradivo, uĨenici će, u dogovoru sa svojim profesorima, pripremiti i gradivo koje su nauĨili u drugom semestru, do državne olimpijade. Mogu se dodati još teme iz: beletristike, Ĩlanci iz novina, Ĩasopisa.

Obzirom da smo nabrojali teme koje uĨenici moraju pripremiti za olimpijadu, preostaje nam samo da im zaželimo dobro uĨenje i puno uspjeha.

Maria Laţchici

 
< Precedent   Urmator >

FrontPage