Home arrow Hrvatska grancica arrow Administratia arrow Glavni prioriteti Komande za 2017. godinu arrow Hrvatska grancica arrow Administratia 
Arhiva articole Hrvatska grancica Administratia

Glavni prioriteti Komande za 2017. godinu PDF Imprimare E-mail
joi, 20 aprilie 2017

Ušli smo u 2017. godinu i, kako to uvijek biva, načelnici s čela zajednica određuju prioritete i ciljeve koje žele postići, nastavljaju ili privode kraju projekte započete u prijašnjim godinama te pokušavaju pokrenuti nove korisne projekte. Dakako, svaki to radi po mjeri svojih mogućnosti ili, čak bolje rečeno, ovisno o svoti dodijeljenih novaca i uspješnosti privlačenja bes-povratnih novčanih sredstava iz Europske unije. Razgovarali smo s načelnikam Petram Bogdanam kako bi doznali koji su glavni objektivi i prioriteti za Karaševo, Nermiđ i Jabalče, to jest za sela koja pripadaju općini Karaševo. Prvi čovjek naše općine nam je ljubazno nabrojao glavne ciljeve komande za ovu godinu, a između njih se ističu:

dsc07393.jpg

 

- na pravom smo putu da asvaltiramo Kajć sve do Kantara jer smo dobili prošle jeseni financiranje za ovaj projekt. Sad smo u fazi da realiziramo tehnički projekt i da napišemo u roku od 6 mjeseca ugovor za financiranje. Nakon toga može da se održi licitacija za rađu i onda da počmemo rađu. Ukoliko ne budu nikakve kontestacije, ja se nadam da ćemo u letu krenuti s asvaltiranjem Kajća sve do Kantara. S ovem projektam je obuhvaćeno i asvaltiranje sokaka što ide ispred Gimnazije i izodi kod Magiče. I ne samo to, asvaltirat ćemo i dio puta od komande do spajanje s Kajćam. Istovremeno, la da se asfaltira i Bačuneasa. Ostali sokaci nela da se asfaltiraju dok ne završimo rakordiranje na kanalizaciju.

- drugi projekt je produženje kanalizacije. To je veliki projekt, jer u Karaševu postoje još neka mjesta gdje nije uvedena kanalizacija. To se mora napraviti i moramo omogućiti svim kućanstvima da se spoje na glavnu kanalizacijsku cijev. Iz kanalizacijske mreže koja je ukopana 3-4 metara mi ćemo izaći gore i napraviti šahte ispred kuća. Ukućani će platiti jedino priključenje od svog doma pa sve do šahte. Nadam se da i to počmemo ovu godinu, a sva ta rađa trebalo bi da traje jednu godinu dana.

- namjeravamo, pomoću europskih fondova, rehabilitirati Dom kulture iz Karaševa, odnosno da mu promenimo krov, da uvedemo centralno grijanje i da ga dotiramo s prikladnim mobilijeram.

- namjeravamo rehabilitirati i jednu zgradu naših škola, najvjerojatnije će to biti škola iz centra. Ona će poprimiti novi izgled, a srušit ćemo i one stare zgrade iz dvorišta i tamo ćemo napraviti park za djecu i mjesto za igranje.

dsc07389.jpg

 

- namjeravamo također da kod turističkog centra napravimo teren za tenis. Na pitanje zašto tamo, bolje tamo nego da zarobimo drugi teren koji može da se upotrebljava na drugi način i u druge shvrhe.

- vezano za turi-zam, tražimo financiranje za uređenje kod komarničke pećke, namjeravamo urediti prostor kod Pećke Liljačke, pućaku do Prolaza ali i neke druge zanimljive traseje iz ovog našeg rezervata.

- imamo spreman projekt za vodu i kanalizaciju u Nermiđu i ove godine namjeravamo da tražimo financiranje. Hteli bi i da popravimo puteve u Nermiđu, da popunimo... ...rupe na Židovini, da kupimo stolice i stolove za tamošnji kulturni dom i da napravimo jednu aneksu gde da se gotva.

- uredit ćemo prostor kod Tri vodenice i napraviti mjesto za pro-menadu. Namjeravamo napraviti tamo i jedan nov most, a kod kolektora za očišćivanje otpadnih voda s onog drugog kraja sela nepravit ćemo jednu solidnu brvu. Bilo bi dobro kad bi uspjeli privući jednog solidnog investitora koji da razvije nešto na mjestu gdje je sad Ribnjak.

- da uredimo i da napravimo jedno parkiralište kod grobljica.

- što se tiče dispensara, ja sam se nadal da gospodin doktor ima dobru volju da to rešimo na prijateljski način, onako kako smo se dogovorili na početku. Nažalost, doktor nam se ne javlja više od novembera prošle godine pa izgleda da ćemo riješiti situaciju preko suda. - preko suda lamo da riješimo situa-ciju i s ”Direcția silvică ”kako da im uzmemo iz upravljanja ono mjesto gdje su bile kotarice. Oni nesu tamo vlasnici, to je naše mjesto, oni ga administriraju na osnovi jedne krive sudske procjene. 

dsc07391.jpg

Na kraju, knez je dodao da ostvarivanje svih ovih o-bjektiva ovisi o dodijeljenom novčanom proračunu i da će ostvariti onoliko koliko će im Bog pomoći.

Lina Tincul

 
< Precedent   Urmator >

FrontPage