Home arrow Hrvatska grancica arrow MINISTAR PAVO BARIŠIC U POSJET KARAŠEVCIMA arrow Hrvatska grancica arrow Evenimente 
Arhiva articole Hrvatska grancica Evenimente

Search by tag : kafic, rimer, sojka, uniunea croatilor


MINISTAR PAVO BARIŠIC U POSJET KARAŠEVCIMA PDF Imprimare E-mail
marti, 25 aprilie 2017

             U okviru dvodnevnog služ-benog posjeta Rumunjskoj 7. i 8. ožujka, ministar znanosti i obrazovanja u Vladi Republike Hrvatske, Pavo Barišić s izaslanstvom obišao je i ovdašnju hrvatsku manjinu. dscf2322.jpg

            U Bukureštu je ministar Barišić razgovarao s rumunjskim ministrom obrazovanja Pavelom Năstaseom (na čijem se pozivu rodio ovaj posjet) te s ministrom istraživanja i inovacija Şerbanom Valecom o pripremama i mogućim temama zajedničkog predsjeda-nja Rumunjske, Finske i Hrvatske Vijećem EU-a tijekom 2019. i prve polovine 2020. godine.                                    Drugog dana posjeta Rumunjskoj ministar Barišić i hrvatska delegacija posjetili su hrvatsku zajednicu u Karaševu i Lupaku, odnosno Zajedništvo Hrvata u Rumunjskoj i Dvojezičnu rumunjsko hrvatsku gimnaziju u Karaševu te Osnovnu školu iz Lupaka. U izaslanstvu su također sudjelovali zastupnica u Hrvatskome saboru te predsjednica Međuparlamentarne hrvatsko-rumunjske skupine prijateljstva Vesna Bedeković, šefica kabineta Ministra Ivana Puljiz te savjetnik ministra Sebastian Tončić. Delegaciju je popratio hrvatski veleposlanik u Bukureštu Davor Vidiš i prvi tajnik u hrvatskom veleposlanstvu  Kitica Slade Pavičić.

            Zajedno s hrvatskom dele-gacijom u Karaševo je stigao i državni tajnik u rumunjskom ministarstvu obrazovanja Kyraly Andras Gyorgy.

            U zgradi Zajedništva dobrodošlicu je visokim gostima poželio Slobodan Gera, predsjednik Zajedništva Hrvata i zastupnik hrvatske manjine u Rumunjskom parlamentu. Također, na dočeku su još bili prisutni i župan Karaš seve-rinske županije Florenţa-Maria Albu, generalni školski inspektor Karaš severinske županije Adrian Doxan, školski inspektor za ma-njine Gheorghe Manda, prorektor Sveučilištu Zapad u Temišvaru Oti-lia Hedeşan te prorektor Sveučilišta Eftimie Murgu u Ričici Cristian Chioncel.    dscf2375.jpg

            „Zajedništvo Hrvata uvijek se zalagalo za školstvo, stoga je nama vrlo bitno, ukoliko postoji mogućnost, da se našim učenicima dodijeli iz Hrvatske još jedna serija knjiga za hrvatski jezik za sve škole i za sve razrede. Prijašnje serije bile su dodjeljene učenicima nakon završetka školske godine, da svatko od njih ostane s knjigom doma za uspomenu. Učenje hrvatskog jezika na seminarima u Hrvatskoj, također je veoma korisno. Poželjno je i potrebito školovati i stalno usavršavati naše profesore hrvatskog jezika u Hrvatskoj, imati lektorate na hrvatskom jeziku u Rumunjskoj, no samo to nije dovoljno. Smatram vrlo bitnim da je u ranoj fazi djeteta, kada se on odgaja u školi, potrebno učvrstiti i svijest o njegovu identitetu. Među ostalom, učenje jezika i na organiziranim seminarima u Hrvatskoj – gdje bi se naši učenici upoznali s ostalom djecom, Hrvatima iz Europe i cijeloga svijeta – moglo bi puno tome pridonijeti. – rekao je, međuostalome Slobodan-Giureci Ghera, predsjednik ZHR-a, obračajući se hrvatskom izaslanstvu.

            „Želim vam kazati da je ovo moj prvi službeni bilateralni posjet jednoj zemlji – obratio se ministar Barišić prisutnima u amfiteatru Zajedništva. Imali smo sjajne razgovore jučer u Bukureštu, jer smo tematizirali prioritete koje će Rumunjska imati za vrijeme svog predsjedavanja. U tom sklopu smo dogovorili i našu suradnju, koja je započela negdje početkom 90. godina s ugovorima koji potpisujemo između Rumunjske i R. Hrvatske, a sad smo dogovorili neke točke o produljenju dogovora. Želio bih i vas pozvati i čuti koje su vaše potrebe da ovu našu suradnju učvrstimo, jer smatramo da su nacionalne manjine mostovi koji mogu učvrstiti vezu između naših zemalja. Smatramo da je vaša zajednica jedan od sjajnih europskih pri-mjera. Sedam stoljeća održati jedan identitet, jezični i kulturni to je jedna velika stvar, nešto vrijedno što svima vama čestitam. Ja ću izraziti spremnost u ime svojega ministarstva znanosti i obrazovanja da ćemo još više nastojati pomagati vam u svim potrebama koje budete iskazali. Ja sam, za ovaj dolazak,  razgovarao s vlasnikom Školske knjige te što se knjiga tiče, to ćemo vam staviti na raspolaganje koliko vam bude potrebno.“

            Zastupnica Vesna Bedeković istaknula je da je već tri puta prije bila u Karaševu kada je istraživala odgojno obrazovni model djece karaševskih Hrvata u Rumunjskoj. „U svakom svom nastupu i svakom svom govoru kada spomi-njem hrvatsku dijasporu s ponosom ističem da su karaševski Hrvati u Rumunjskoj hrvatska naj-starija dijaspora te da su, zapravo biser hrvatske dijaspore, mali biser koji sjaji velikim sjajem. Unatoč brojnim problemima s kojima se tijekom povijesti suočavala vaša sadašnja domovina Rumunjska, a to je zemlja u kojoj sada živite, uspjeli ste sačuvali vlastiti identitet oslanjajući se uglavnom na vlasite snage. Imate i onu izrečicu u kojoj sami za sebe kažete: sami u kutu i nikome na putu. Uspjeli ste sačuvati odrednice kako svoga nacionalnoga identiteta, tako svog govora, svoje religijske pripadnosti i naravno, ono što je jako bitno, osobito u novije vrijeme, sve intenzivnije razvijate i obnavljate veze s matičnom domovinom, osobito nakon osamostaljenja Republike Hrvatske i stoga sam ponosna što sam imala tu čast biti ovdje, što sam imala tu čast istraživati vaš obrazovni model, za kojega, doista, možemo reći da je sjajan primjer, dakle, pristup obrazovanju manjinskih zajednica izvan matičnih zemalja i doista, ne znam jeste li toga svijesni ili niste, ali razvili ste jedan poseban model koji može poslužiti kao primjer ostalim manjinskim zajednicama, ne samo što se tiče hrvatske dijaspore nego i manjinskim zajednicama u zemljama Europske unije i naravno izvan nje.“dscf2340.jpg

            Izaslanstvo je poslije susreta u ZHR-u posjetilo Dvojezičnu gimnaziju  u Karaševu i OŠ u Lupaku, dvije škole gdje se njeguje hrvatski književni jezik. Ovdje se ministar upoznao s uvjetima u kojima uče djeca, sve prisutnijim problemom oskudice djece koji sve jače prijeti zatvaranjem te je razgovarao s ravnateljima i profesorima o načinu i podršci koje bi hrvatsko ministarstvo znanosti i obrazovanja moglo pružiti u borbi za opstanak ovih škola.

dsc07916.jpgdsc07884.jpgdsc07910hhh.jpgDaniel Lucacela

 
< Precedent   Urmator >

FrontPage