Home arrow Hrvatska grancica arrow MEDUNARODNI DIDAKTICKI SKUP U KARAŠEVU arrow Hrvatska grancica arrow Diverse 
Arhiva articole Hrvatska grancica Diverse

MEDUNARODNI DIDAKTICKI SKUP U KARAŠEVU PDF Imprimare E-mail
luni, 02 iulie 2018

     U Karaševu je u središnjem sjedištu ZHR-a, 18. svi-bnja 2018. godine Dom nastavničkog osoblja, u partnerstvu sa Školskim inspek-toratom županije Karaš-severin, Zajedništvom Hrvata u Rumunjskoj i Dvojezično gimnazijom iz Karaševa organizirao simpozij „Europska dimenzija multietničkog i multikulturalnog Banata“, u okviru 27. izdanja Međunarodnog didaktičkog skupa.

14.jpg     „Sudjelovali su učenici te nastavnici sa škola s predavanjem na jeziku nacionalnih manjina iz županije Karaš-severin, koji su predstavili nove elemente iz polja obrazovanja i kulture. Uz potporu Zajedništva Hrvata u Rumunjskoj organizirali smo međunarodni simpozij s temom “Europska dimenzija multietničkog i multikulturalnog Banata - promovirane vrijednosti kroz obrazovanje i osposobljavanje”, gdje smo nastojali dovesti učenike i učitelje iz škola naše županije s predavanjima na jezicima nacionalnih manjina, da bi svojim radovima predstavili specifičnosti zajednice kojoj pripadaju. Stoga, na današnjim radovima prisustvuju: Dvojezična rumunjsko-hrvatska gimnazija iz Karaševa, gimnazija Atanasie Cojocaru iz Požežene, gdje se predaje na srpskom jeziku; mjesna gimnazija iz Cornuţela, s predavanjem na ukrajinskom jeziku; mjesna gimnazija iz Gârnica, s predavanjem na češkom jeziku; gimnazija iz Maciove, s predavanjem na romskom jeziku te Nacionalna kolegija „Diaconovici-Tietz” iz Ričice, jedina škola u županiji gdje se podučava na njemačkom, mađarskom i romskom jeziku. Obrazovanje na rumunjskom jeziku predstavlja skupina učenika iz Gimnazije umjetnosti “Sabin Pauţa”, također iz Ričice, koja će predstaviti jedan rumunjski običaj iz planinskog Banata“ – uokvirila nam je sadržaj ovog događaja gospođa Nicoleta Marcu, ravnateljica Doma nastavničkog osoblja.

     Na radovima Didaktike sudjelovala je i dvočlana delegacija iz Bele Crkve, iz susjedne Srbije. Gospođa Liljana Stehlik, predsjednica odbora za kulturu Nacionalnog vijeća Čeha, u svojem je izlaganju dotaknula vrijeme i prilike u kojima je češka manjina stigla u taj dio Srbije, dok se preostali član delegacije, gospodin Traian Turturea, tajnik nevladine organizacije Škola Plus, odnosio na dugogodišnjoj suradnji i zajedničkim projektima s Domom nastavničkog osoblja te raznim školama iz naše županije.

 15.jpg    Zašto su se radovi ovog, prije svega, školskog seminara održali u prostorijama Zajedništva Hrvata u Rumunjskoj te koju ulogu igra naša ustanova u organiziranju ovog događaja razjasnio nam je profesor Đuređ Jankov, generalni tajnik ZHR-a: „Zajedništvo Hrvata u Rumunjskoj ima tradiciju sudjelovanja kao organizator na seminaru Međunarodnog didaktičkog skupa. Neko je vrijeme, zbog objektivnih razloga, održavanje ovog seminara u Karaševu bilo prekinuto. Ove godine, međutim, našom inicijativom te zahvaljujući ravnateljici Doma nastavničkog osoblja, uspjeli smo sklopiti partnerstvo kako bi nastavili suradnju u tom pogledu, pa smo danas odlučili sudjelovati na radovima 27. izdanja Međunarodnog didaktičkog skupa organiziranjem akcije usmjerene na međuetničkom zajedničkom životu u planinskome Banatu. U tom smislu, na današnjim akcijama prisustvuju predstavnici svih etničkih skupina u okrugu Karaš-severinske županije, govorimo, naravno, o onima koji predstavljaju škole s predavanjem na materinskim jezikom ili u kojima materinski jezik postoji kao predmet učenja, pa se nadamo da rasprave koje će se održati tijekom seminara pronaći načine suradnje, tako da se cilj ostvarivanja zadaća međuetničkog obrazovanja ocrta danas, a u budućim izdanjima da pronađemo i druge oblike djelovanja, kako bi obrazovanje na maternjem jeziku postao prioritet i županijskim vlastima, odnosno Županijskom školskom inspektoratu za koga se nadamo da će biti tolerantniji sa školama koje se sučeljavaju sa sve manjim brojem učenika svake godine”.

     Radovi seminara otvorili su se u podne s porukama organizatora, a uvodnu riječ imali su: profesor Đuređ Jankov, kojemu je kao gazdi pripala simbolična dužnost proglasiti radove seminara otvorenima; ravnateljica Doma nastavničkog osoblja, profesorica Nicoleta Marcu, koja je sudionike uputila u sadržaj ovogodišnjeg stručnog skupa te ravnateljica Dvojezične rumunjsko-hrvatske gimnazije iz Karaševa, profesorica Alina Miştoiu, koja je poručila sudionicima da je organiziranje seminara u Karaševu u dobi proslave stogodišnjice rumunjske države, izuzetne važnosti za školu koju predstavlja, a mjesnoj je hrvatskoj zajednici posebna čast.

     Dobrodošlicu je prisutnima poželio i načelnik općine Karaševo, gospodin Petar Bogdan, obradujući se što se naselje Karaševo, posredstvom Zajedništva Hrvata, sve više iskazuje zahvaljujući ovakvim vrstama akcija te u istoj je mjeri izrazio i nezadovoljstvo što se za vrijeme svog načelničkog mandata jedna mjesna škola zatvorila zbog manjka učenika, ali je izrazio nadu da će se ubuduće pronaći rješenje takvoj provokaciji te da će škole na maternjem jeziku opstati.

     Na kraju, ali ne u posljednjem redu, moram spomenuti da su među sudjelovateljima seminara bili: školski inspektor za manjine, Gheorghe Manda te sveučilišni profesor dr. Ileana Rotaru sa sveučilišta Tibiscus iz Temišvara.

Daniel Lucacela

 
< Precedent   Urmator >

FrontPage