Home arrow Hrvatska grancica arrow Obiceiuri si traditii arrow KARAŠEVSKA ZORA U CARI arrow Hrvatska grancica arrow Obiceiuri si traditia 
Arhiva articole Hrvatska grancica Obiceiuri si traditia

KARAŠEVSKA ZORA U CARI PDF Imprimare E-mail
miercuri, 08 august 2018

Karaševska zora, kulturno-umjetnička formacija Zajedništva Hrvata u Rumunjskoj, gostovala je od 28. lipnja do 1. srpnja ove godine u Čari, Republika Hrvatska, prilikom proslave dana Župe Svetog Petra i dana Viteškog udruženja Kumpanija-Čara.

     Svetkovina je započela svečanom Svetom Misom održanom u 19,00 sati, a poslije mise, na mjesnom igralištu, nastupilo je Viteško udruženje „Kumpanija“ s lančanim plesom, zatim Starinski ples „Tanac“ i folkorna sekcija, ženska klapa „Kanela“. Sve je pozdravio puhački orkestar iz mjesne Glazbene udruge „Crnomiri-Čara“. Po prvi put na sceni u Čari, 29. lipnja, na blagdan Svetog Petra i Pavla, Karaševska je zora predstavila pred mnogobrojnom i gostoljubljivom publikom tradicionalnu karaševsku nošnju i naše stare plesove,-“danac“, „portanje“ i „zdupa-turu“.

dsc_0247.jpg     U ime slavljenika, prisutnima se obratio predsjednik viteškog udruženja Kumpanija Čara, Marin Laus, koji je srdačno pozdravio brojnu publiku te poželio dobrodošlicu ansamblu Karaševska Zora: “Dragi gosti, čast mi je kao predsjedniku viteškog udruženja Kumpanija Čara, pozdraviti i zaželiti dobrodošlicu, na dan Svetog Petra koji je zaštitinik naše župe i našeg društva, našoj dragoj braći i sestara iz Rumunjske koji su prešli daleki put da bi uveličali našu proslavu”.

 img_9401.jpg    “Evo, večeras smo po prvi put na vašem otoku, drage otočanke i dragi otočani, stoga mi dozvolite da vam najprije čestitam na ovoj iznimnoj svetkovini. Veliko nam zadovoljstvo što smo danas imali priliku prikazati u vašemu idiličnom mjestu naše stare hrvatske karaševske plesove. To je naše kulturno blago i drago nam je da smo večeras uspjeli barem jedan dio naše povijesti prenijeti vama ovdje. To je povijest najstarije hrvatske dijaspore, koja je pozitivno iznenađena s vašim gostoprimstvom i gostoljubljovšću. Još jednom čestitam na svemu što radite, a ovim putem pozivam viteško udruženje “Kum-panija- Čara” da bude gost Hrvatima u Rumunjskoj. Od srca vam čestitam i dao Bog da se vidimo što prije u našem mjestu!” rekao je nakon nastupa Karaševske zore Slobodan Ghera, predsjednik ZHR-a.

     Pored nastupa, karaševski ansambl sudjelovao je u subotu 30. lipnja u popodnevnim satima i na tradicionalnom dočeku Pola nove godine u gradu Korčuli, koji je jedino mjesto na svijetu gdje se slavi doček pola Nove godine. Spontano organizirana po prvi put 2000. godine, ova manifestacija na otvorenom postala je kroz godine svjetski jedinstvena priredba, uvrštena i u kalendare turističkih događanja Korčule. Ovogodišnje maskirano veselje započelo je u subotu predvečer okupljanjem maškara koje su krenule povorkom po gradu. U povorci je bilo i 30-tak predstavnika karnevalskih udruga Hrvatske.

  dsc_0386.jpg    Čara, jedno od najstarijih naselja na otoku Korčuli, izgrađeno je na južnoj padini brijega podno kojega se prostire veliko, plodno polje s vinogradima. U središtu naselja uz cestu stoji župna crkva sv. Petra iz 15. stoljeća, višekratno pregrađena, a njezin zvonik je završen osamdesetih godina 20. stoljeća. Crkva je središnje hodočasničko svetište otoka Korčule, na blagdan svetog Jakova 25. srpnja. Stanovništvo se, osim poljoprivredom, bavi turizmom. U obližnjoj južnoj uvali Zavalatici niz je obiteljskih suvremeno opremljenih pansiona izdignutih neposredno uz obalu, gdje su bili lijepo ugošćeni i članovi Karaševske zore.

Lina Tincul

 
< Precedent   Urmator >

FrontPage