Home arrow Hrvatska grancica arrow OLIMPIJADA U GRADU POEZIJE I KULTURE arrow Hrvatska grancica arrow Invatamant 
Arhiva articole Hrvatska grancica Invatamant

OLIMPIJADA U GRADU POEZIJE I KULTURE PDF Imprimare E-mail
vineri, 21 iunie 2019

Početkom svibnja, od 2. do 5., u gradu Iašiju održana je osamnaesta po redu državna olimpijada iz hrvatskoga jezika i književnosti.

      Iași, drugi grad po veličini u Rumunjskoj, povijesni, kulturni gospodarski i sveučilišni centar istočnog dijela naše države, nema koga nije očarao. Moglo se to vidjeti po mnoštvu slika koje su naši učenici i nastavnici napravili i stavili na internetske mreže. Sadašnji je Iași savršeni spoj bogate povijesti i kulture i mo-dernih zgrada, tehnologije i svega novoga.

     Iaši je gospodski grad, grad kulture i poezije. Grad u kojem se u Parku Copou nalazi lipa nacionalnog pjesnika Mihaja Eminescua, grad muzeja, antikvarijata, kazališta. A ponajprije je grad studenata, mladih i inventivnih mozgova. Prekrasne obnovljene palače, zgrada prestižnog sveučilišta Al. I. Cuza i najstarije kazalište u državi samo su neka od znamenitosti ovoga grada.

     No Iaşi je poznat i kao veliko vjersko središte i vrlo značajno hodočašničko mjesto u Rumunjskoj. Ima preko 50 značajnih pravoslavnih crkava. Najznačajnija je Saborna crkva Mitropolije Moldavske, u koju su u 18. stoljeću iz Carigrada (današnjeg Istanbula) prenijete moći svete Paraskeve, poznate i kao svete Petke. Svake godine u listopadu deseci tisuća vjernika hodočaste ovoj svetici.

     U Iašiju je i središe katoličanstva sjeveroistoka Rumunjske. Ovdje se nalazi Katolička bogoslovija. Posebno je impozantna velika katolička katedrala modernog okruglog izgleda. Spomenuli samo nekoliko od znamenitosti ovoga grada, koje su naši učenici imali prilike vidjeti povodom olimpijade.

     A spomenuti svakako treba i poznati restoran Bolta Rece, u kojem su znali dolaziti svi poznati pisci, a posebno Mihai Eminescu i Ion Creanga, restoran u kojem su naši učenici ručali odmah po dolasku u Iaši, zahvaljujući brizi ZHR-a.59454012_2335430666503044_3876872154087686144_n.jpg

     Drugi je dan po dolasku bio predviđen za pisanje pismenog rada, koji se sastojao od tri dijela: gramatički dio, književnost i pisanje sastava ili eseja. Ove su godine vrlo dobre radove napisali učenici svih razreda, iz svih naših škola. Uočen je znatan napredak u poznavanju gramatičkih pravila kao i u pisanju opsežnijih radova iz književnosti. Dobri su radovi iz književnosti očit rezultat čitanja školske lektire, dubljeg proučavanja književnih djela i razdoblja, ali i sposobnosti uspoređivanja s književnim djelima rumunjske i drugih stranih književnosti. A to se postiže redovitim čitanjem književnih djela. Tako se obogaćuje i rječnik, ideje i sposobnost uspoređivanja s djelima iz drugih svjetskih književnosti. U tom smislu, u Karaševu učenici imaju na raspolaganju opsežnu knjižnicu i knjižničara, gospodina Jakoba Domaneanta koji će ih rado uvesti u svijet knjiga. Opširno znanje, toliko potrebno danas unatoč tehnološkom napretku, postiže se prije svega marljivim radom i knjigom u ruci. Škola je vrijeme kada se tome i treba posvetiti kako bi učenici na vrijeme stekli one vještine i sposobnosti koje će im biti potrebne kasnije za vrijeme studija a zatim i prilikom zapošljavanja. Svaki je učenički pisani rad ogledalo njegovog znanja, njegovog poznavanja književnosti i jezika, njegove kreativnosti i izražavanja. Svaki se od tih aspekata ocjenjuje i ima svoj udio u konačnoj ocjeni. Stoga svima koji su sudjelovali na ovogodišnjoj olimpijadi želimo nadalje puno poleta u usvajanju novih znanja i čitanju novih knjiga koje će ih obogatiti u svakom pogledu i pomoći dalje u životu.

 untitled-1.jpg    A osim čestitanja svim sudionicima na osvojenim nagradama treba zahvaliti i čestitati svim profesorima hrvatskog jezika koji su pripremali naše učenike: prof. Mariji Dogariu, prof. Alini Mistoiu, prof. Marijanu G. Lucacela, prof. Marijanu B. Lucacela te učiteljici Beta Verici, iz Klokotiča, koja je pratila učenike. Također i svim učiteljicama i odgojiteljicama i odgojiteljima koji podučavaju hrvatski jezik u nižim razredima. Anamaria Butăriţă iz Osnovne škole Klokotič, Anamaria Martina Bunea iz Osnovne škole Lupak, Maria Diana Catici iz Dvojezične gimnazije Karaševo i Marta Pozderca iz Dvojezične gimnazije Karaševo osvojile su prva mjesta na Državnoj olimpijadi i njima pripadaju posebne čestitke. Zahvaljujemo rukovodstu ZHR-u, posebno zastupniku g. Slobodanu Gheri, na osiguranom prijevozu i svim ostalim detaljima za koje su se ovaj put pobrinuli naši brižni vozači, g.Đuređ Ifca i g. Ivan.

     Svima želimo puno uspjeha na nadolazećim provjerama krajem školske godine i vidimo se sljedeće godine!

Maria Laţchici

 
< Precedent   Urmator >

FrontPage