Home arrow Hrvatska grancica arrow UDRUGA CRO ART U POSJET KARAŠEVU arrow Hrvatska grancica arrow Evenimente 
Arhiva articole Hrvatska grancica Evenimente

Search by tag : kafic, rimer, sojka, uniunea croatilor


UDRUGA CRO ART U POSJET KARAŠEVU PDF Imprimare E-mail
joi, 18 iulie 2019

     Hrvatska likovna udruga Cro Art iz Subotice gostovala je u Karaševu na poziv Zajedništva Hrvata u Rumunjskoj od petka 31. svibnja do nedjelje 2. lipnja 2019.

     Udruga okuplja amaterske i profesionalne likovne umjetnike, kao i ljubitelje likovne umjetnosti s ciljem poticanja i afirmacije likovnog stvaralaštva i umjetnosti; čuvanje i njegovanje kulturne baštine Hrvata u Republici Srbiji kroz likovnu umjetnost i stvaralaštvo.

     Nešto više o subotičkoj udruzi Cro Art te o njezinome posjetu Hrvatima u Rumunjskoj reći će nam gospodin Josip Horvat, predsjednik ove udruge.

     Naša udruga formirana je 25. sijećnja 2011. godine, kada su tridesetak osnivača rekli da će kroz likovno stvaralaštvo pokušati čuvati i njegovati kulturnu baštinu vojvođanskih Hrvata.

     Svake godine udruga pokušava kroz dva glavna događaja predstaviti svoje članstvo, njihov talent te dodati dužnu počast subotičkom likovnom pedagogu i umjetniku hrvatske narodnosti, gospodinu Stipanu Šabiću. Mi smo naše likovne susrete, koje se održavaju kao jedna od glavnih manifestacija naše udruge nazvali po njegovom imenu. Svake godine, ta manifestacija, uvijek u drugoj polovini kolovoza, okupi 12 do 16 akademskih slikara iz nekoliko europskih zemalja, pa mogu reći da čak svake godine imamo jedno, dvoje, do četiri umjetnika iz Rumunjske.

     Drugi glavni događaj našeg udruženja je kolonija Panon, koju smo tako nazvali zato što obuhvaća suradnju hrvatskih slikara triju susjednih panonskih država: Srbije, Mađarske i Hrvatske. Radi se o suradnji triju udruga: Cro Arta iz Subotice, Hub Arta iz Dušnoka i Bel Arta iz Belišća.

     Naša udruga u ovom trenutku broji 36 članova umjetnika slikara, od kojih troje s akademskim zvanjem, a ostali su slikari amateri koji već imaju dosta iskustava i vlastiti izražaj. Program naše udruge vezan je za suradnju sa sličnim udrugama unutar Vojvodine i inozemstvu.

     Prvi puta smo vaši gosti, a to možemo zahvaliti ljudima iz medija, uglavnom gospodinu Tomislavu Šikiću, koji je prošlog kolovoza uspostavio kontakte, a onda se početkom listopada javio vaš predsjednik, gospodin Slobodan Ghera, koji je prihvatio taj prijedlog suradnje. Došli smo osam članova naše udruge, od kojih sedam su slikari i ja, kao predsjednik, koji ne slikam. I, evo nas u ovom divnom prostoru, u ovoj maloj oazi Hrvata u Rumunjskoj, gdje se pokušavamo predstaviti s našim talentom i da pokušamo ovu započetu suradnju njegovati. Oduševljen sam vašim prijemom, ovim uvjetima za slikare i vjerujem da će ovo biti samo poticaj za neka nova druženja, za neke nove susrete, za nove spoznaje i za novo predstavljanje, a kroz to njegovanje, čuvanje i poticanje zajedničke kulturne baštine.

img_1632.jpg

 dsc_0020.jpg    U nedjelju 2. lipnja, upriređena je izložba nastalih slika za vrijeme boravka subotičkih umjetnika u Karaševu. Slike su bile izložene na otvorenoj sceni Zajeništva Hrvata iz središta mjesta, tako da što više mještana Karaševa imaju priliku upoznati djelić rada i stvaralašta talentiranih vojvođanskih slikara.

Daniel Lucacela

 
< Precedent   Urmator >

FrontPage