Home arrow Hrvatska grancica arrow Invatamant arrow DRŽAVNA OLIMPIJADA “LEKTIROM DO ZNANJA - UNIVERSUL CUNOASTERII PRIN LECTURA” arrow Hrvatska grancica arrow Invatamant 
Arhiva articole Hrvatska grancica Invatamant

DRŽAVNA OLIMPIJADA “LEKTIROM DO ZNANJA - UNIVERSUL CUNOASTERII PRIN LECTURA” PDF Imprimare E-mail
luni, 22 iulie 2019

Odjel – ŠKOLE NA JEZICIMA NACIONALNIH MANJINA. Iasi, 7 – 9. lipnja 2019.

     Odmah po završetku Državne olimpijade hrvatskog jezika i književnosti učenici iz naših škola opet su posjetili prelijepi grad Iași, koji je nedavno posjetio u svojem pastoralnom pohodu i Papa Franjo. A vratili su se naši učenici prvom nagradom na Državnoj olimpijadi “Lektirom do znanja”.

     A prva je nagrada osvojena u suradnji s učenicima češke nacionalne manjine. Zahvaljujući svesrdnom zalaganju aktivne ravnateljice škole Lupak, gospođe Marine Spătaru. U projektu su sudjelovale hrvatska i češka nacionalna manjina, odnosno Škola Lupak (Klokotič) i Škola “J. A. Kamensky” iz Svete Elene.

     Učenici su otišli u mjesto Ticvaniu Mare i tamo prikupljali podatke o mjesno poznatom pjes-niku, Gheorghe Azap. U pisanom materijalu koji su sastavili nalazimo biografske podatke o rodnom mjestu pjesnika, pjesnikove slike, slike predmeta iz njegove rodne kuće i niz zanimljivih podataka o njegovom životnom i pjesničkom putu. Posebnu nam pozornost skreće slika njegova psa koji i sada živi tamo. Navedeni su i naslovi njegovih pjesničkih zbirka i antologija. A svakako treba spomenuti i važne nagrade koje je osvojio, posebno Nagradu Društva rumunjskih pisaca (Premiul Uniunii Scriitorilor din România – Filiala Timișoara, în 1995).

     Učenici su zatim, uz uputstva i pomoć nastavnika, naveli i važne fragmente iz onoga što su značajna imena rumunjske književne kritike rekla o ovom pjesniku. No, zasigurno je učenicima najzanimljive bilo otići u pjesnikovo rodno mjesto, u Ticvaniu Mare, i tamo na licu mjesta rekonstruirati djeliće njegova života i rada. A to su napravili 16. svibnja ove godine (kao što se može vidjeti na jednoj od donjih slika). Tako je učenica Pek Adel, iz Škole „J.A. Komensky” iz Svete Elene pisala o imaginarnom posjetu u „Ticvaniju” i stvarnosti koju su učenici tamo zatekli, o prirodi, o pjesnikovoj kući.

untitled-4.jpg

     Detaljan i sjajan je intervju napravila izvrsna učenica Škole iz Klokotiča, Anamaria Butăriță, talentirana mlada osoba sa sjajnim glumačkim sposobnostima, s gospodinom Mugurom Ioanom Petruom, od kojeg je saznala dragocjene podatke o pjesniku Gheorgheu Azapu.

     Cijeli materijal koji su učenici izradili sadrži i likovne prikaze, crteže, naslikane polazeži od stihova ovoga pjesnika, što se može vidjeti na donjim slikama.

     Ovaj hvalevrijedan projekt kojim su naši učenici zajedno s učenicima češke nacionalne ma-njime osvojili prvu nagradu na državnoj olimpijadi iznimno je važan za naše manjinske škole. Dokaz je da su naši učenici talentirani, marljivi, vrijedni i da odlično vladaju kako svojim materinskim tako i rumunjskim jezikom, stoga naše škole moraju opstati. Sama je nagrada kruna rada naših učenika, naših nastavnika i ravnatelja, a realiziciji je doprinijelo i ZHR koje je osiguralo učenicima prijevoz do grada Iašija i natrag.

     Svima iskrene čestitke i puno uspješnih projekata i nadalje!

untitled-2.jpgMAI CADE O FRUNZĂ

E seară. E timpul (e toamnă)

Să-și, luna, întunece barca.

Și nu te mai aflu. Înseamnă

Că nu ne-am jucat de-a mijoarca.

Și toate cucoarele-mi scapă.

Dar stârcii? O, berzele alea!

Prin aer, prin codrii, prin apă:

Prielnică fie-le calea!

 

untitled-3.jpgALTĂ, ALTĂ TOAMNĂ

E toamnă. Și-o să plângă iar

Comoara mea de rândunici.

Și stelele abia răsar

Cu mult mai mici, cu mult mai mici.

De-acuma vântul peregrin,

Stârnind un ritual urât,

Mă tot îngroapă-ntr-un suspin,

Până la gât, până la gât.

E toamnă. Arde pe pământ

Podoaba smulsă din arțari.

De-acuma dorurile-mi sunt

Cu mult mai mari, cu mult mai mari.

Și mi-a rămas doar să repet,

Sub cercurile plumburii,

Durerea sfântului poet:

,,De ce nu-mi vii? De ce nu-mi vii?”

untitled-5.jpg

Maria Laţchici

 
< Precedent   Urmator >

FrontPage