Home arrow Hrvatska grancica arrow Invatamant arrow INTERVJU S RAVNATELJICOM ALINA MISTOIU arrow Hrvatska grancica arrow Invatamant 
Arhiva articole Hrvatska grancica Invatamant

INTERVJU S RAVNATELJICOM ALINA MISTOIU PDF Imprimare E-mail
joi, 31 octombrie 2019

Prvi dan nove školske 2019-2020 godine bio je 9. rujna, tjedan dana ranije nego obično.

     Tu su novost svi već učenici, profesori i roditelj znali, jer su svi rado prisustvovali svećanom otvorenju održanom u dvorištu Dvojezične gimnazie u Karaševu. Ostale novosti vezane za ovu školu u tekućoj školskoj godini doznali smo od ravnateljice Alina Miştoiu.

dsc_0099.jpg     Započeli smo još jednu školsku godinu, imamo nekoliko novih nastavnika ali i novih učenika, ali, na veliku žalost, oko petnaestak učenika manje u odnosu na prošlu godinu. Razlog tome smanjenju je promjena prebivališta naših bivših učenika, zajedno sa svojim obiteljima, u inozemstvo ili u obljižnju Ričicu.

     U Karaševu imamo jedan vrtić s dvije sekcije, na rumunjskom i hrvatskom jeziku, gdje imamo negdje oko 25 predškolaca, dok u Nermiđu imamo grupu od 7 predškolaca na hrvatskom jeziku. U Nermiđu djeluje i osnovna škola (od prvog do četvrtog razreda) na hrvatskom jeziku gdje imamo, nažalost, samo 7 učenika, dok u osnovnoj školi u Karaševu imamo dvije sekcije s predavanjima na rumunjskom i na hrvatskom jeziku gdje imamo 41 učenika. Od petog do osmog razreda imamo u školi u Karaševu 44 učenika, od kojih jedino učenici osmog razreda imaju isključivo predavanja na rumunjskom jeziku. Srednja škola u karaševu broji 36 učenika.

     Raduje me što je većina učenika osmog razreda ostala dalje studirati u našoj školi. To je dokaz da oni cijene materinjski jezik, zajednicu odakle potiču i žele nastaviti ovdje školovanje. Smatram da bi bilo u obostranu korist ako bi se i djeca iz susjednih sela i, zašto ne, iz grada Ričice opredjelili za nastavak studija srednje škole u našoj dvojezičnoj gimnaziji. Rumunjska i Hrvat-ska su članice Europske Unije, javljaju se novi poslovni oportuniteti za građane obiju država, a temeljno poznavanje hrvatskog jezika predstavljala bi prednost za naše učenike.

     O planovima i perspektivama...

     Uključeni smo u projektu ROSE, u kojem su uključene i druge gimnazije u Karaš-severinskoj županiji. Projekt se odvija u roku od tri godina, a u tom vremenu naša će škola dobiti financijsku potporu od oko 70 tisuća eura. Pomoću te svote novca moći ćemo obnoviti školski namještaj i tehničku opremu (računala, interaktivne ploče itd.) srednjoškolskih razreda. U ovom projektu uključeni su i nastavnici i to na način da će se u školi, pored predavanja, odvijati dodatne vježbe za učenike na predmetima iz kojih se polaže državna matura, koje će biti novčano vrednovane. Dodatno ćemo imati i jednog školskog psihologa koji će privremeno raditi s djecom s poteškoćama u učenju te emocionalnim i društvenim problemima, ali koji će surađivati i s roditeljima, nastavnicima i učenicima kako bi promovirao zdravo okruženje za učenje.

     I nekoliko vanškolskih aktivnosti uključeni su u ovom projektu, kao što su višednevni izleti i kampovi, koji će se odvijati u tjednima „škola drugačije“. Mi smo predložili (i nadam se da će se odobriti!) da jedan od izleta bude u Hrvat-skoj, da djeca upoznaju ljepote prirode i uđu u dodir s nativnim govornicima hrvatskog jezika, jer svrha ovih izleta i kampova je poboljšanje znanja i olakšanje priprema za maturu. Zato kada ćemo organizirati te izlete i kampove imat ćemo u vidu i ono što se traži za maturu na predmetima kao zamljopis, povijest, rumunjski i, zašto ne, hrvatski jezik.

     Ako sam već navela nekoliko razloga što bi našu školu učinili atraktivnom za učenike, ne želim zanemariti ni činjenicu da od prošle godine, odlukom Ministarstva odgoja, maturanti 12. razreda koji su pohađali tečajeve srednje škole u ruralnom području imat će posebna mjesta na fakultetima u Bukureštu i drugim velikim gradovima u Rumunjskoj. Više od toga, oni učenici koji sudjeluju na olimpijadama i uspiju dobiti nagrade moći će upisati studije nekog humanističkog fakulteta bez polaganja prijemnog ispita, uz mogućnost za bezplatan smještaj u studentskom domu i stipendiju.

Daniel Lucacela

 
< Precedent   Urmator >

FrontPage