Početna arrow Hrvatska Grančica arrow HRVATSKA SE PLASIRALA NA EURO 2020. arrow Hrvatska grancica arrow Sport
Arhiva članaka Hrvatska grancica Sport

Search by tag : kup, grancica, finala, kup 2008 grancica

HRVATSKA SE PLASIRALA NA EURO 2020. PDF Ispis E-mail
Monday, 13 January 2020

Nogometna reprezentacija Hrvatske je 16 studenog na rasprodanoj Rujevici u Rijeci pobjedila Slovačku s 3:1 (0:1) i na taj način se plasirala na Evropsko prventsvo 2020. godine.

Viceprvaci svijeta su osigurali prvo mjesto u kvalifikacijskoj Grupi E sa 17 bodova, a ujedno i otpisali Slovačku, koja je ostala na deset bodova.

Vatrenima nije sve krenulo onako kako su zamislili, jer je u 32. minutu Boženik donio prednost Slovacima, pa se na odmor otišlo s prednošću za goste. Ako je u prvom dijelu i bilo dvojbi, odnosno strahova kako će utakmica završiti, unatoč činjenici da je Hrvatska imala veći posjed lopte i izglednije prilike za gol, u 15-ak minuta drugog dijela Vatreni su prebacili u ‘brzinu više’ i demonstrirali silu, a Slovaci su posve nestali.

rijecanin.jpg    Vlašić je donio izjednačenje u 56. minuti udarcem iz daljine, a samo četiri minuta kasnije Petković je doveo domaćina u vodstvo nakon odlične Modrićeve reakcije, prvo ukradene lopte, a potom i ubačaja iz kuta, koji je odsjeo na glavi Dinamova napadača. Konačan rezultat postavio je Perišić u 74. minuti za veliko slavlje hrvatskih navijača

Nakon utakmice svoje dojmove iznio je slovački izbornik Pavel Hapal. “Hrvatska je bila prejaka, ipak su oni viceprvaci svijeta. Moram reći da sam jako razočaran. Mislim da smo mogli puno bolje proći. Prvo poluvrijeme odigrali smo jako dobro, nismo ušli s Hrvatskom u nadigravanje, trčanje gore-dolje. Dobro smo stajali na terenu, bili smo kompaktni i kontrolirali tijek utakmice. Hrvati su bili i malo nervozni, otišli su na poluvrijeme s 0:1. Nismo to iskoristili. U drugom dijelu dogodilo se da smo golove dobili onako kako nismo smjeli - nakon kontri. Drugi je bio iz kornera, ali prije toga je bila kontra. Kad je pao treći gol, bilo je sve gotovo”, rekao je Hapal pa nastavio:

“Nismo htjeli dozvoliti Hrvatima da odigravaju kontre, a upravo se to dogodilo. Nismo imali ni sreće, lopte su se njima sretno odbijale u tim akcijama. Zonski smo se branili, ali netko je zakasnio. Želimo zabijati golove iz kornera, ali opet smo ga primili.”

Luka Modrić, koji će s hrvatskom nogometnom reprezentacijom odigrati još jedan veliki turnir, na Europskom prvenstvu u ljeto 2020. godine, opet je bio glavni igrač i prava je šteta što njegov pokušaj u samoj završnici utakmice nije odsjeo u mreži. Bio bi to šlag na torti njegove još jedne odlične predstave i još jedna nagrada za sve što je pokazao u čudesnoj nogometnoj karijeri.

Hrvatska nogometna reprezentacija je po-bjedom protiv Slovačke izborila svoje šesto europsko prvenstvo, pri čemu peto u nizu, a do sada je propustila samo jednu europsku smotru, 2000. u Belgiji i Nizozemskoj. “Vatreni” su do sada najdalje dogurali na EP-u 1996. u Engleskoj i EP-u 2008. u Austriji i Švicarskoj izborivši plasman u četvrtfinale, dok su na posljednjem EP-u u Francuskoj 2016. ispali u osmini finala, a još dva puta su zapeli u skupini. Hrvatska je pet puta nastupala i na svjetskim prvenstvima, propustila je samo 2010. godine Mundijal u Južnoj Africi. Više nastupa na završnim turnirima imaju samo Francuska, Njemačka, Španjolska, Engleska, Italija i Portugal, a jedan manje, primjerice, Nizozemska, velika proizvođačica talentiranih nogometaša i trenera.