Uniunea Croatilor din Romania | Zajednistvo Hrvata u Rumunjskoj - POKLADE U NASIM SKOLAMA
Home arrow Hrvatska grancica arrow POKLADE U NASIM SKOLAMA arrow Hrvatska grancica arrow Obiceiuri si traditia 
Arhiva articole Hrvatska grancica Obiceiuri si traditia

POKLADE U NASIM SKOLAMA PDF Imprimare E-mail
marti, 26 aprilie 2022

U utorak 1. oujka 2022. godine, na zadnji dan Poklada, vesele maškare su zavladele u svim našim školama. Učenici su s veseljem i nestrpljenjem dočekali ovaj dan, kako bi maskirani došli u školu i pokazali svoju kreativnost.

  untitled-2.jpg   U našim vrtićima su umjesto mališana šetali smiješni klaunovi, leptiri, vatrogasci, policajci, princeze, superjunaci, različite ivotinje i još puno čudnovatih likova koji ne srećemo svakog dana. Polaznici vrtića odjenuli su se u različite kostime i nosili čudnovate maske, a odgojiteljice su se potrudile i pomogle da i ove godine mališani budu dobro namaskirani. Omiljeni superjunaci, liječnici, policajci, kauboji, pjevali su i plesali, a sve to kako bi otjerali zimu i dozvali proljeće.

  untitled-1.jpg   Osnovne škole iz Općine Karaševo i Općine Lupak i ove su godine priredile prigodni program namijenjem Fašankama. U opuštenoj atmosferi, učenici su vrijeme proveli uz puno kreativnih aktivnosti. Naučili su na satu hrvatskog jezika o običajima maskiranja u raznim mjestima, izrađivali su maštovite i kreativne maske od papira, opisivali su svoje maske, a na kraju izveli su svi zajedno pred pločom i nekoliko zanimljivih igara.

   untitled-3.jpg  ”Ove smo godine nastojali navesti učenike svih razreda naše škole da aktivno sudjeluju u očuvanju, barem simbolično, lokalne fašničke tradicije. Mislim da smo to i uspjeli. Svako dijete, počevši od mališana pa sve do polaznika 12. razreda, za vrijeme kreativne radionice, izrađivalo je masku koju je po tradiciji također nosio kako bi prestrašio i otjerao zle duhove zime. Proces izrade maske nije bio jako kompliciran. Većina maski izrađena je od bijelog ili obojenog papira, izrezana, iscrtana, obojena i sastavljena vješto ili nespretno, no vaan je bio osobni otisak naših učenika. Većina djece s oduševljenjem je pozdravila cijelu ideju. Iako su neki od njih u početku bili suzdrani, uspjeli smo ih mobilizirati, a usput su, vidjevši da im se maska počinje oblikovati, dali slobodu kreativnosti i izradili zanimljive maske. img-20220302-wa0005.jpgimg-20220303-wa0002.jpg

  untitled-5.jpg   Čestitam učenicima i učiteljima koji su bili uključeni u promicanje i očuvanje ove tradicije. Drago mi je da su učenici podrani i nagrađeni za sav svoj trud.” rekla nam je profesorica likovne umjetnosti, Andreea Fechita.

  untitled-6.jpg   No, predstavljanje svoje maske i izbor najljepše bila je najočekivanija aktivnost. Suci su teško donijeli odluku jer su sve maske bile napra-vljene s velikom panjom i vještinom. Na kraju, naj-bolje maske, a to znači one najčudnovatije, bile su simbolički nagrađene.

 untitled-8.jpg    Zajedništvo Hrvata u Rumunjskoj je i ove godine novčano podralo pokladne programe u svim školama iz karaševske zajednice gdje su bili organizirani. untitled-10.jpg

Lina Tincul

 
< Precedent   Urmator >

FrontPage