Home arrow Actualitati arrow Europsko Prvenstvo Nacionalnih Manjina arrow Actualitati arrow activitati_sportive 
Arhiva articole Actualitati activitati_sportive

Europsko Prvenstvo Nacionalnih Manjina PDF Imprimare E-mail
miercuri, 04 martie 2009
titlu.jpg Europsko Prvenstvo Nacionalnih Manjina Nogometna reprezentacija karaševskih Hrvata sudjelovala je na veoma jakom turniru u Švijcarskoj gdje su se okupile najbolje selekcije nacionalnih manjina iz Europe. Hrvate iz Rumunjske predstavljala je momčad Zajedništva Hrvata, sastavljena od petnajstorice najboljih naših nogometaša selektiranih nakon nekoliko odigranih prijateljskih utakmica. Naši su reprezentativci zadnju pripremnu utakmicu odigrali dan prije polaska na prvenstvo protiv juniora FCSM Reşiţa i pobijedili s rezultatom 7-2.

  Zbog različitih školskih ili poslovnih obaveza nekih od igrača iz proširene reprezentacije izbornik Slobodan Gera odlučio je putovati na Europsko prvenstvo nacionalnih manjina sa sljedećim sastavom: Đuređ Gera, Danijel Petruc, Perica Dragija, Marjan Domaneanc, Marjan Udovica, Milja Mita, Marjan Dragija, Mikola Mateia, Ivan Hacegan, Milovan Gera, Đuređ Mihajla(svi iz Karaševa) te Petar Gluvak iz Vodnika, Ifka Dănuţ iz Jabalča i Marjan Miloš iz Rafnika. Na EUROPEADI 2008 u Švijcarskoj ekipe su bile svrstane u 5 grupe, a svaka je grupa bila sastavljena od 4 momčadi. Naši odabranici su se našli u petoj grupi i odmjerili snage najprije protiv selekcije Sorba iz Njemačke (1lipnja, u 17 sati), zatim su igrali protiv Čimbra iz Italije (2 lipnja, u18,30 sati), a u zadnjoj utakmici iz grupe naši su igrali protiv izabrane vrste Okcitana iz Francuske (3 lipnja, s početkom u 18,30 sati). Sustav natjecanja je nalagao da se za četvrtfinale kvalificira samo prva ekipa iz svake grupe i tri drugoplasirane momčadi koje su osvojile najviše bodova. Četvrtfinale se igra po eliminacijskom sistemu, a u polufinalu će četiri najbolje momčadi pokušati izboriti mjesto za veliko finale koji je predviđeno odigrati se 8 lipnja, s početkom u 12,00 sati u švijcarskom gradu Churu. Uoči samog polaska u Švijcarsku optimizam trenera Slobodana Gere i nekoliko igrača koje smo uspjeli kontaktirati bio je doista velik. Svi su bili svjesni da se trebaju suprotstaviti boljim protivnicima, jer mnogi nogometaši protivničkih momčadi su profesionalni nogometaši koji igraju u prvim i drugim ligama Italije, Njemačke ili Francuske. Optimizam nije nedostajao niti kapetanu naše ekipe Mikoli Mateji, koji je vjerovao da naša ekipa ima potencijal izaći iz grupe i kvalificirati se za četvrtfinale te kompeticije. Stvari na terenu su stajale bitno drugačije nego što je pokazivao optimizam naših igrača. Naša izabrana vrsta izgubila je prvu utakmicu koju je odigrala na Europskom Prvenstvu Nacionalnih Manjina. Na lijepom stadionu iz Trina bolja je bila selekcija Sorba iz Njemačke, svladavši našu reprezentaciju s prilično visokih 4-1. Najbolji igrač naših bio je Ivan Hacegan koji je inače i zabio naš jedini zgoditak. Drugu utakmicu selekcija Hrvata je odigrala u Laaxu protiv selekcije Čimbra iz Italije i pokazala kvalitetan nogomet. U prilično izjednačenoj utakmici naši su imali više prilika za zgoditak ali rezultat je na kraju ostao nepromjenjen 0-0. Ipak, ova utakmica nam je opet probudila nade jer za kvalificiranje u četvrtfinale kompeticije nam je bila potrebna pobjeda u zadnjem meču i eventualno povoljan ishod rezultata u drugim grupama. Zadnju utakmicu smo odigrali u Tavanasi protiv Okcitana iz Francuske i izgubili 5-0, te na taj način propustili svaku priliku da se probijemo u četvrtfinale. Dugačak i naporan put i činjenica da smo stalno mijenjali mjesta odigravanja utakmica mogu biti neki od razloga zbog kojih nismo uspjeli više postići na ovom turniru.Uz sve to i sudionici ovog prvenstva su bili kudikamo jači i bolji od svih dosadašnjih suparnika naše selekcije. Našim dečkima i treneru momčadi se mora čestitati što su dostojanstveno predstavljali karaševske Hrvate u zemlji koja je jedna od organizatora Europskog prvenstva i uvjerili domaćine i svu prisutnu publiku da se i jedna malobrojna manjina kao što je naša, koja broji ne više od 7000 duša, može kvalificirati na najjaći europski turnir za manjine i ravnopravno suprotstaviti bilo kojoj dijaspori iz Europe.

 

 
Urmator >

FrontPage