Home arrow Hrvatska grancica arrow Realitatiile noastre arrow POCELA JE NOVA SKOLSKA G0DINA arrow Hrvatska grancica arrow Realitatile noastre 
Arhiva articole Hrvatska grancica Realitatile noastre

Search by tag : alegeri, parlamentare, alegeri parlamentare, carasova, Carasova


POCELA JE NOVA SKOLSKA G0DINA PDF Imprimare E-mail
luni, 28 decembrie 2009
5.jpg       Čitatelji naše novine sjećaju se da smo o problemu školstva iz Ravnika pisali već u dva navrata. Ukratko, radilo se o nalogu rumunjskog Ministarstva obrazovanja po kome se zahtjevalo da se škole (misli se pretežito na ruralno područje) koje su imale po novim kriterijama nedovoljan broj učenika, premjeste u glavnu školu pripadajuće općine. Gimnazijalni ciklus ravničke škole bio je na meti tog naloga i Generalni inspektorat karaš-severinske županije odlučio je da za buduće bude premješten u Lupak. I tako je nastala pobuna roditelja iz Ravnika. Oni su se obratili i lupačkome knezu i Generalnom inspektoru kako bi se odustalo od te namjere. Obojica su međutim tvrdili da se protiv tog naloga ništa ne može i da se nove uvjete moraju prihvatiti onakvi kakvi jesu. Roditelji se nisu dali smiriti pa su dalje tražili pomoć Zajedništvu. Profesor Radan šalje tada službeno pismo ministrici Ecaterini Andronescu u kojem joj iznosi opasnosti koje prijete našoj zajednici u slučaju da se taj novi zakon primjeni i u našim školama. Službeni odgovor Ministarstva glasio je da postoji odstupanje od ovog pravila (riječ je o zakonu broj 84/1995., stavak10., članak 7.,) zakon koji navodi da lokalna administracija može odlučiti održavanje jedne škole koja broji manje od 100 učenika ukoliko to želi. Ako bi se taj prijedlog prihvatio, općina Lupak bi trebala dalje informirati Ministarstvo radi odobrenja. Imajući to u vidu, vijećnici Zajedništva sastavljaju nacrt odluke (proiect de hotărâre) koji se odnosi na problem škole iz Ravnika, što bi trebao biti usvojen na DNEVNOM REDU (ordinea de zi) iduće sjednice mjesnoga vijeća općine Lupak. Lupački knez odstupa od zakona i lukavo premješta spomenuti nacrt odluke na RAZNO (diverse), točka koja nema obvezatni karakter, što je učinilo da glasanje lupačkih konsilijera koji su jednosložno odlučili nastavak gimnazijalnog ciklusa za školsku godinu 2009-2010. u Ravniku bude vrijedan nuli. Ministarstvo obrazovanja nije bilo obaviješteno da su vijećnici prihvatili navedeni nacrt odluke ZHR-a i sve ostaje kao da se ništa dogodilo nije. Bio je to niski udarac upućen našim vijećnicima, a što je najgore, našoj karaševskoj zajednici od strane onih koji su trebali braniti na sve moguće načine njezine interese i želje. Tjedan dana prije početka nove školske godine, unajmljeni traktor s prikolicom stiže u ravničku školu, pokuplja klupe (od petog do osmog razreda) i nosi ih u lupačku školu, ostavljajuči tamošnje roditelje bez glasa. Kako bi se stvari „pojasnile“, lupački župnik, Marjan Tjinkul obavještava vjernike okupljene na nedjeljnoj misi da sutradan (ponedjeljak, početak škole) dolazi školski minibus koji će odvesti djecu u novo školsko odredište. Kako je bilo navješteno, školski minibus stiže u Ravnik i čeka da prebaci učenike u Lupak. Istovremeno stiže i profesor Radan koji savjetuje roditelje da ostave svoju djecu u Ravniku sve dok se stvari ne riješe. Roditelji i dalje pružaju povjerenje Zajedništvu i odlučuju da njihova djeca ostaju u Ravniku. U međuvremenu ZHR nastavlja svoju ofanzivu kod Generalnog inspektorata karaš-severinske županije kojemu, na temelju službenog odgovora ministrice obrazovanja, zahtjeva da odluči kraj ove nezgodne situacije. Tjedan dana nakon početka škole, (spomenimo samo da su za to vrijeme učenici V-VIII razreda pohađali školu bez nastavnika, jedino pod nadzorom roditelja, a uz potpunu nesuglasnost direktorice Marije Dragija), Inspektorat konačno šalje svoje profesore u Ravnik kako bi se nastava odvijala u normalnim uvjetima. Bila je to pobjeda odlučnosti, sloge i međusobnog povjerenja roditelja i Zajedništva koji su se zajedno uspjeli izboriti za prava naših učenika i u njihovu korist.
 
< Precedent   Urmator >

FrontPage