Home arrow Hrvatska grancica arrow Mikola Mateia o karasevskom nogometu arrow Hrvatska grancica arrow Sport 
Arhiva articole Hrvatska grancica Sport

Search by tag : kup, grancica, finala, kup 2008 grancica


Mikola Mateia o karasevskom nogometu PDF Imprimare E-mail
vineri, 05 martie 2010
13afin.jpg         Karaševska nogometna momčad je ponovno zaigrala službene utakmice u prošloj ediciji rumunjskog prvenstva, nakon jedne stanke koja je trajala više od 15. godina. Mikola Mateia i Milovan Gera, bivši igrači u II rumunjskoj ligi, postavili su u kratko vrijeme bazu jedne mlade ekipe i već u prvoj godine Prolaz promovira u IV rumunjsku ligu. Taj veliki uspjeh nije prošao nezapažen, Hrvatska grančica i karaš-severinske športske novine su poklonile dosta prostora našoj ekipi, smatravši je pravom senzacijom, dijelom i zato što je bila sastavljena isključivo od mjesnih igrača.

       Ostalo je samo nekoliko tjedana do početka drugoga dijela nogometnog prvenstva IV rumunjske lige, Prolaz Karaševo se nalazi na 12 mjestu ljestvice, ali situacija oko kluba u najmanju je ruku neizvjesna. Mikola Mateia, kapetan ekipe, napustio je klub, na isti način su postupili i Slobodan Gera, Ivan Hacegan, Tudor Ivanoaica i većina standardnih igrača. Ifca Danut, naš najbolji strijelac u prošloj ediciji, napustio je momčad već na početku prvenstva. U nadi da otkrijemo što se zapravo događa u karaševskom klubu, obratili smo se Mikoli Mateji:

     Vi ste bili predsjednik i ponajbolji igrač naše ekipe. Što se dogodilo, zašto niste više igrač Prolaza?

     Nekoliko osnivačkih članova momčadi skupilo se u zgradi karaševske općine i tamo su zacrtali novi put s kojim mora poći naša ekipa. To je bio ad hoc sastanak, bez dnevnog reda i ja nisam bio pozvan, vjerojatno su tobožnje odluke bile otprije pomno isplanirane. Na tom sastanku sam bio smjenjen iz funkcije predsjednika, a umjesto meni su postavili Petra Udovicu.

     Što su vam predbacili?

     Ni sam ne.znam! Nedovoljnu otvorenost u komunikaciji s osnivačkim članovima, ili nešto slično, pismeno me nisu obavijestili ni do danas. Uostalom, oni nisu poznavatelji nogometnih prilika i ne žele dobro klubu jer u protivnom bi bili svjesni da je klub dobro funkcionirao, a najbolji dokaz su naši rezultati. No najviše me intrigira činjenica da su se među tim ljudima nalazili karaševski knez, viciknez, Milja Vernjika i drugi, a svaki ima svoj dio krivnje. To su, ukratko, razlozi zbog kojih sam smatrao da bi bilo bolje potražiti drugu ekipu u kojoj bi igrao. To su i neki od razloga zbog kojih je većina igrača u kratkom vremenu napustila klub.

     Velite da karaševski knez nije dobar poznavatelj nogometa, ali ja sam ga nerijetko viđao na utakmicama Prolaza.

     Znam da je dolazio na neke naše utakmice na domaćem terenu, ali on je tamo dolazio jer je to bilo u modi, ne iz sportskih požuda, tamo je dolazilo mnoštvo karaševskih navijača, pa mu je glavni cilj bio da bude viđen. U tu stvar sam duboko uvjeren, jer drugačije kako objasniti činjenicu da prošle godine nije nijednom bio na terenu u Lupaku kada je Prolaz tamo igrao domaće utakmice, pred malenim brojem naših navijača?

     Ne znam ni ja, vjerojatno mu je bilo neugodno što Prolaz mora igrati domaće utakmice na igralištu iz Lupaka!

     Obje su ipoteze istodobno mogućne. Naš knez mora biti svjestan da je igranje na tuđem igralištu veliki hendikep za ekipu. Nogometno igralište iz Karaševa ne ispunjava niti minimalne uvjete za odigravanje utakmica četvrte lige, a na nivou ove lige kriteriji za homologiranje igrališta su jako blagi i pretpostavljaju minimalne investicije. On nije knez od jučer, ovo mu je već treći mandat, vremena je bilo. Ali ne bih previše govorio o nogometnom igralištu iz Karaševa jer svatko može pogledati kako izgleda.

     Onda nam recite tko će popuniti momčad Prolaza u tako kratkom vremenskom roku jer nastavak sezone kuca na vratima?

     To će oni odlučiti! Naš princip je bio formirati i promovirati domaće igrače, što je u jednom trenutku, ne baš tako davno, veoma jako odgovaralo i našemu knezu. On je u više navrata naglasio kako mu ni na kraj pameti nije stalo financirati iz karaševskog budžeta jednu ekipu u kojoj najmanje osam igrača nisu iz Karaševa… To sa i ja čuo! Karaševo je maleno mjesto, a kvalitetni nogometaši se ne nalaze na svakome uglu. Mislim da će okosnicu ekipe sada formirati igrači koji nisu iz Karaševa i kojima će komandirati Petar Njagul, karaševski viciknez.

     Zašto mislite da će im on komandirati?

     Zato što, uz Milju Vernjiku, i on je jedan od inicijatora mojega smjenjivanja. No za razliku od Milje Vernjike, koji potajno obavlja poslove i, zanimljivo, uspjeva ostati prijatelj i s nama, i s njima, i s vama ako hoćete, i, po potrebi, s bilo kim, ovaj drugi, naš viciknez, nije toliko vješt, ali je puno glasniji. On je aplaudirao kada su igrači iz Karaševa napustili momčad, a ne gubi ni jednu priliku da naglasi kako je komanda tamo (zgrada općine) . Mislim da je to refleks komunističkog sistema kojega on nije svjestan, jer mu manjka intelektualna sprema, kada su ljudi strahom gledali na zgradu općine. Tadašnji djelatnici su bili smatrani naši komandanti, a ne ljudi koji su u službi naroda. Zato mislim da će im on komandirati, da će im biti komandant ili pak komandir. On se je tako pokušao ponašati i s nama.

     Zanimljiva logika! Što namjeravati učiniti nadalje?

     I dalje ćemo nastaviti trenirati na igralištu iz Karaševa jer je to prije svega naše seosko igralište. Ekipa već postoji, to su igrači iz Karaševa, isti igrači koji su promovirali Prolaz u IV ligu. Iznova ćemo se upisati u zadnju rumunjsku ligu, a utakmice ćemo odigravati na igralištu iz Karaševu. Nadam se da ćemo već u prvoj sezoni promovirati u višu ligu jer smo to pokazali da možemo i isto se tako nadam da viciknez neće opet pomisliti da mu se tiče komandirati. Ivan Dobra13c.jpg13b.jpg

 
< Precedent   Urmator >

FrontPage