Uniunea Croatilor din Romania | Zajednistvo Hrvata u Rumunjskoj - Po treci put u Subotici
Home arrow Hrvatska grancica arrow Po treci put u Subotici arrow Hrvatska grancica arrow Evenimente 
Arhiva articole Hrvatska grancica Evenimente

Search by tag : kafic, rimer, sojka, uniunea croatilor


Po treci put u Subotici PDF Imprimare E-mail
luni, 14 februarie 2011

14. siječnja ove godine, u Subotici, Republika Srbija, odrano je Četvrto Prelo Mladei, Demokratskog Saveza Hrvata u Vojvodini. Na tamošnju kulturnu manifestaciju pozvana je bila i mlade Zajedništva Hrvata iz Rumunjske, a pozivu smo se rado odazvali.

1.jpg

           Ovo je već treća godina za redom kada Hrvati iz Vojvodine zovu nas u posjet njihovim lijepim ravničarskim krajevima. Naša delegacija je većinom bila sastavljena od članova nogometnog kluba „Starigrad Karaševo 1299“, budući da je suradnja i lijepo prijateljstvo sa Subotičanima započelo upravo s prijateljskom nogometnom utakmicom između naše ekipe i nogometne ekipe DSHV-a.

          U Subotici, u domu Demokratskoga Saveza, dočekali su nas i poeljeli nam dobrodošlicu gosp. Ivan Budinčević i gosp. Blaško Stantić ( vijećnici DSHV-a), gosp. Ivica Mamuić (član subotičkog parlamenta) i gosp. Pero Horvacki (dogradonačelnik grada Suboti-ce). Nakon ugodnog razgovora s domaćinima te razgledavanja sjedišta DSHV-a, krenuli smo prema centru grada.

2.jpg           Subotica je grad koji začara pogled od samoga ulaza i iv je dokaz da skupa mogu ivjeti u harmoniji pripadnici različitih naroda; šarolika etnička struktura stanovnika grada većinom je sastavljena od Mađara, Hrvata i Srba. Tko je bio u Subotici a nije posjetio Gradsku kuću, ne moe reći da je vidio grad. Mi nismo ispustili tu priliku! Nadaleko najveća i najljepša građevina u Subotici, Gradska kuća postala je simbol grada nakon što je dovršena, godine 1910. Srećom, naša je grupa imala prvorazrednog vodića, u liku dogradonačelnika Pere Horvatskog, koji nam je svojim enciklopedijskim znanjem o zgradi pripomogao da se ne izgubimo u gomili prelijepih detalja koje krase ovaj impozantni objekt. Nakon šetnje gradom uslijedio je, tradicionalni već, susret mladih nogometaša. Na umjetnoj travi, u maloj i zgodnoj športskoj dvorani, natjecale su se domaća ekipa Hrvata iz Vojvodine, gostujuća ekipa segedinskih Hrvata iz Mađarske, te naša ekipa iz Rumunjske. Domaća se ekipa opet pokazala kao najbolja, svladavši ostale dvije. Mi smo pak bili bolji od mađarskog tima. Što se naše ekipe tiče, moemo reći da smo izgubili na svoju ruku u dvoboju s Vojvođanima. Nakon što smo relativno brzo poveli s 2-0 , „uspjeli“ smo sve do kraja susreta primiti čak tri gola. Mora se istaknuti da su to bile samo prijateljske utakmice i da nitko nije došao u Suboticu s opterećenim mislima na igru. Cilj našega putovanja bila je velika fešta „Prelo mladei“ koju organizira Demokratski Savez Hrvata. Gospodin Blaško Stantić dao nam je nekoliko podataka o ovom događaju „Na Četvrto Prelo Mladei došli su nam mladi Hrvati iz čitave naše Vojvodine, Beograda, Zemuna, Zapadnjeg Srijema, Sremske Mitrovice, Junog Podunavlja, Bača, Sombora i Sonte. Pored vas, karaševskih Hrvata iz Rumunjske, pozvani su i dragi nam gosti iz Mađarske (segedinski Hrvati), a također su prisutni i gosti iz Zagreba i Senja. Ovdje danas ima nazočnih oko sedamsto osoba, jer toliko ovaj objekat prima (n.r. riječ je o velikom restoranu KTC, koji se nalazi na peri-feriji grada). Vano je reći da se Prelo četiri godine uzastopno odrava ovdje, da je svaki put do vrh glave ispunjeno i da se uvijek trai karta više. Mi, kao stranka, podravamo i organiziramo ovu akciju mladei DSHV-a, uz pomoć domaćih sponzora, te sponzora iz Hrvatske“.

3.jpg           Fešta je bila prava... Tamburaši su maestralno odsvirali i napravili odličnu atmosferu. Pjevalo se i plesalo sve do kasno u noć, a mi smo dobro raspoloeni krenuli prema našoj dravi negdje oko tri sata ujutro...

Daniel Lucacela

 
< Precedent   Urmator >

FrontPage