Home arrow Hrvatska grancica arrow Sastanak karasevskog Mjesnog vijeca arrow Hrvatska grancica arrow Administratia 
Arhiva articole Hrvatska grancica Administratia

Sastanak karasevskog Mjesnog vijeca PDF Imprimare E-mail
joi, 29 noiembrie 2012

Karaševski mjesni vijećnici odobrili su sve predložene točke dnevnog reda na redovnom sastanku održanom 05.11.2012. godine u Središnjem Sjedištu Zajedništva Hrvata.

dsc00719.jpg     Prva i najvažnija točka odnosila se na prekategorizaciju županijskog puta DJ 581A, odnosno na prelazak tog puta iz administracije Karaš – severinskih županijskih vlasti u administraciju karaševske komande i Mjesnog vijeća. To je zapravo put koji se proteže od ulaza u Karaševo i prolazi kroz centar našeg sela, a zatim izlazi iz Karaševa preko Kajća i proteže se nekoliko kilometara kroz karaševske carine pa sve do spajanja sa županijskom cestom Ričica – Oraviţa. On se nalazio pod ingerencijom naše županije od 1998. godine, a naša županija nije u svo ovo vrijeme pokazala niti najmanju brigu za njega, osim raznih usmenih obećanja za vrijeme raznih elektoralnih kampanja, o kojima smo više puta pisali u našoj novini. Više od toga, u informativnom pismu br. 1767/17.08.2012. županija obavještava karaševsku komandu da se ovaj naš put ne nalazi više na popisu projekata financiranih kroz Nacionalni Program za Razvoj Infrastrukture. Iz ovih ali i drugih razloga karaševski konsilijeri su na ovom sastanku s velikom većinom glasova (jedan suzdržan) odobrili prijedlog odluke kojega je inicijirao karaševski knez. Zanimljivo je da na prošlom sastanku Mjesnog vijeća četvorica karaševskih konsilijera su votirala protiv ovoga projekta, mada su se na pretprošlom sastanku, kada se orijentativo diskutiralo o preuzimanju puta, naši mjesni izabranici jednoglasno složili o potrebi prelaska DJ 581A pod administraciju karaševske komande. Inače, u obrazloženju projekta odluke za preuzimanje puta pod administraciju naše komande, karaševski knez, prof. Milja Radan, istaknuo je društvenu i ekonomsku važnost puta za karaševsku zajednicu i činjenicu da bi se rehabilitacijom Kajća Karaševo povezalo s Ravnikom, Lupakom, Gârliştem, Gorujom, a mještanima bi se osiguralo brzo i efikasno kretanje do carinskih prijelaza, što bi opet urodilo razvojem karaševskog područja.

     Karaševski konsilijeri su jednoglasno usvojili i veoma važan prijedlog odluke prema kojemu se karaševski knez određuje u svojstvu pravnog predstavnika projekta „Kanalizacija u Karaševu, moderniziranje i opremljivanje Doma kulture u Jabalču, osnivanje središta socijalnih usluga za starije osobe u Karaševu“. Inače, ovaj projekt je inicijirao 2009. godine bivši knez Petar Bogdan. Njemu pripadaju goleme zasluge što je na reevaluaciji projekt selektiran za financiranje, a to znači da bi se uskoro trebali poduzeti potrebni koraci za početak radova na uvođenju toliko potrebne kanalizacije u Karaševu.

Ivan Dobra

 
< Precedent   Urmator >

FrontPage